W jaki sposób przystawiać dziecko do karmienia piersią?

karmienie piersią

Karmienie piersią jest procesem naturalnym. Wydawałoby się więc, że żadna kobieta, która właśnie nie została mamą nie powinna mieć żadnych problemów z tym, jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. Okazuje się jednak, że rzeczywistość wygląda inaczej i wiele spośród świeżo upieczonych mam nie wie w jaki sposób to robić. A więc zobaczmy w jaki sposób należy przystawiać dziecko do piersi.

Jaka powinna być prawidłowa pozycja do karmienia?

Młode dziewczyny i kobiety rzadko mają dzisiaj okazję obserwować swoje siostry czy przyjaciółki karmiące piersią dziecko. W efekcie po urodzeniu dziecka nie wiedzą, jak przystawiać dziecko do karmienia piersią. Mimo że karmienie piersią jest czymś naturalnym wymaga jednak pewnego treningu. Od prawidłowego sposobu karmienia zależy między innymi udana laktacja. Przygotowując się do podania dziecku piersi każda mama powinna zadbać przede wszystkim o to, aby jej pozycja przy karmieniu była wygodna. W czasie karmienia kobieta powinna przyjąć taką pozycję, aby jej stopy opierały się na podłożu. Głowa mamy powinna być oparta o poduszkę, oparcie fotela lub kanapy. W czasie karmienia plecy powinny być wyprostowane. W czasie karmienia wiele mam korzysta dzisiaj ze specjalnej poduszki przypominającej kształtem rogala. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż dzięki niemu ciężar dziecka nie jest mocno odczuwalny. Specjalnie przeznaczoną do karmienia poduszkę można oczywiście zastąpić jedną czy dwiema zwykłymi poduszkami. Dziecko powinno zostać ułożone do karmienia tak, aby jego brzuszek przylegał do ciała mamy. Oczywiście buzia dziecka musi być skierowana w kierunku piersi. Dodatkowe porady znajdziemy także m.in. na tej stronie.

Jak trzymać pierś?

W czasie karmienia mama powinna też prawidłowo trzymać pierś. Należy ją czterema palcami podtrzymywać od dołu, a jednym (kciukiem) od góry. Dłoń prawidłowo trzymająca pierś powinna przypominać literę C. Przystępując do karmienia mama powinna pamiętać o tym, że buzię dziecka nakłada się na pierś. Nie należy robić tego na odwrót.

Instruktażu jak przystawiać dziecko do karmienia świeżo upieczonej mamie może udzielić położona. Mamy, które urodziły dziecko i nie wiedzą w jaki sposób prawidłowo przystawiać dziecko do karmienia, mogą też skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego.