Rodzaje pizz

pizza z bazylia

Chyba każdy z nas wie, jak smakuje pizza. Zielona Góra, Warszawa czy Gdańsk – wszędzie znajdziemy odpowiednią pizzerię. Jakie są rodzaje pizzy?

Proste pizze

Margherita to królowa pizzy, niepopularna u nas i bardzo popularna we Włoszech. Pozwala poczuć smak sosu, mozzarelli, ciasta bez dodatkowej ingerencji. Rossa zaś to pizza bez sera. Będzie to po prostu placek z sosem (i ewentualnie z czosnkiem lub oregano). Bianca to pizza bez sosu, ciasta i sera. Podobnie jak rossa może być podawana jako baza, lub może to być pizza z nadzieniem, ale bez sosu.

Pizze mięsne:

Prosciutto jest zwykle dodawane jako mięso do pizzy (solona szynka suszona crudo lub gotowana – cotto), speck – wędzona szynka, lub kiełbasy (wurstel), kiełbasy niemieckie (salsiccia), dietetyczna wołowina – bresaola i salami. Prosciutto crudo najczęściej łączy się z grzybami (np. Cotto), rukolą i parmezanem, a także bresaolą.

Pizze serowe:

Najpopularniejsza pizza mega serowa to pizza 4 sery. Zwykle zawiera ser blue gorgonzola, biały niebieski brie, leerdammer lub emmenthal i owczy ser pecorino. Każdy z nich ma swój wyjątkowy smak, a pizza okazuje się nie tylko pożywna, ale i bogata w smaki.

Pizze warzywne i pikantne

Pizze warzywne to mieszanka warzyw w różnych proporcjach, w zależności od pizzerii. Najczęściej takie pizze na pewno będą zawierały bakłażana, grzyby, pomidory, oczywiście, oliwki. Dla miłośników ostrych smaków polecamy pizze diabolo, która jest prawie w każdej pizzerii. Każdą pizzę można przyprawić, prosząc o salsę piccanté, peperoncini lub, dla miłośników ekstremalnych, abanero. Jeśli próbowałeś już pizzy, ale chcesz czegoś nowego, polecam zamówić calzone (placek zawinięty w duże pierogi, w wersji klasycznej – cotto i mozzarella, ale z dodatkiem dowolnego nadzienia). Z kolei ripiena to ciasto, w którym jeden kubek pizzy przykrywa drugi. Niekiedy w pizzeriach możemy spotkać egzotyczne pizze z krewetkami czy nawet pizzę czekoladowe. Fenomenem tego dania jest bowiem fakt, że na pizzę możemy położyć dosłownie wszystko i zależy to wyłącznie od naszych indywidualnych gustów.